مراقبت های بهداشتی

مراقبت های بهداشتی در ایران

فهرست مطالب

بهداشت به عنوان یکی از حقوق اصلی انسان در نظر گرفته می شود و بنابراین همه مردم باید به منابع مورد نیاز مراقبت های بهداشتی دسترسی داشته باشند. عوامل موثر بر سلامتی شامل عوامل اقتصادی اجتماعی ، محیط فیزیکی ، سبک زندگی ، عوامل ژنتیکی و دسترسی به خدمات بهداشتی است.

در همه کشورها هزینه های مراقبت های بهداشتی توسط دولت، بیمه ها و خود مردم پرداخت می شود و سهم هر بخش متفاوت است. در ایران، مطابق با اصل ۲۹ قانون اساسی، “حق بهره مندی از رفاه اجتماعی با توجه به بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، یتیم بودن، بی خانمانی و حوادث، از جمله خدمات بهداشتی، بهداشت و مراقبت های پزشکی از طریق بیمه پرداخت می شود.

طبق قانون دولت موظف است با استفاده از درآمد ملی و وجوه حاصل از کمک های مردمی، به همه شهروندان کشور خدمات مالی و پشتیبانی ارائه دهد.

بررسی ها نشان می دهد که همه کشورها با وجود تفاوت های اساسی در امور مالی، سازماندهی و ارائه خدمات بهداشتی، با چالشهای مشابهی روبرو هستند. این چالش ها در بخش بهداشت عبارتند از:

 • اطمینان از عدالت در دسترسی عمومی به مراقبت های بهداشتی
 • بهبود خدمات
 • توسعه و بهبود نتایج درمان
 • کاهش هزینه ها برای مردم
 • بهبود عملکرد
 • مسئولیت بهتر و پاسخگویی در سیستم مراقبت های بهداشتی
 • مشارکت بیشتر مردم در تصمیم گیری در حوزه مراقبت های بهداشتی
 • کاهش موانع بین بهداشت و مراقبت های اجتماعی

البته پاسخ به این چالش ها در کشورهای مختلف تحت تأثیر موضوعات مختلف تاریخی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی قرار گرفته است.

مطالعه تجارب بین المللی در این زمینه نشان می دهد که سیستم مدیریت سلامت و رفاه اجتماعی در اکثر کشورهای پیشرفته برنامه ریزی متمرکز انجام داده است.

کشورهای مختلف برای دستیابی به اهداف خود از روشهای مختلفی استفاده کرده‌اند که علی رغم دستاوردهای خود با چالشهای قابل توجهی روبرو شده اند. سیستم بهداشتی ایران در محیطی با عوامل اجتماعی ، اقتصادی و فنی به سرعت در حال تغییر است.

که منجر به ایجاد چالش ها و تنش های گوناگونی شده است، ایجاد تغییراتی که با هدف استفاده برابر از خدمات مراقبت های بهداشتی برای همه افراد انجام می شود ، که به آنها در پرداخت هزینه های مراقبت های بهداشتی ، تأمین مالی مستمر و سازگاری با سیستم پرداخت کمک می کند .

اگرچه شبکه مراقبت های بهداشتی ، که در سال ۱۹۸۴ توسعه یافته است ، موفقیت چشمگیری در سیستم بهداشت در ایران قلمداد شده است ، اما دسترسی عمومی به خدمات در سطح ثانویه و عالی بهبود نیافته است.

وضعیت سلامت ایرانیان طی دو دهه گذشته بهبود یافته است. ایران از طریق ایجاد یک شبکه گسترده مراقبت های بهداشتی اولیه توانسته است خدمات بهداشت عمومی را گسترش دهد. در نتیجه ، میزان مرگ و میر کودکان و مادران به طور قابل توجهی کاهش یافته و امید به زندگی در بدو تولد به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

در ایران ، بخشهای خصوصی و دولتی هر دو خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند. با این حال ، بخش دولتی و به ویژه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نقش پررنگ تری در این زمینه دارند.

یافته های این مطالعه نشان داد که در اکثر کشورهای توسعه یافته ، خدمات مراقبت های اولیه توسط بخش خصوصی ارائه می شود و بخش دولتی بیشتر به عنوان سرپرست در این زمینه فعالیت می کند ، اما در ایران خدمات مراقبت های اولیه توسط دولت ارائه می شود .

نتایج این مطالعه نشان داد که نقش دولت در ایران با سایر کشورها تفاوتی ندارد. سیاست گذاری ، تأمین مالی و تخصیص بودجه مراقبت های بهداشتی از وظایف دولت در ایران است. این یافته ها نشان می دهد که در اکثر کشورهای منتخب ، خدمات مراقبت های اولیه توسط بخش خصوصی ارائه می شود و دولت نقش نظارتی در این زمینه دارد ، اما در ایران خدمات مراقبت های اولیه توسط دولت ارائه می شود.
در ایران ، پوشش عمومی شامل مراقبت های بهداشتی اولیه است ، در حالی که در سایر کشورها خدمات در سطح مراقبت ثانویه ، و دندانپزشکی و مراقبت های روانشناختی است.
یافته ها نشان می دهد که مراقبت های اولیه در بیشتر کشورهای مورد مطالعه توسط پزشکان عمومی انجام می شود و توسط آنها ثبت می شود. ارجاع بیماران به متخصص از طریق تشخیص پزشکان عمومی امکان پذیر است. در ایران ، تحت برنامه پزشک خانواده شهری و روستایی ، این شکل از تشخیص و ارجاع اجرا شده است.

بیمه در ایران

سازمان تأمین اجتماعی مسئولیت بیمه شهروندان شاغل در مناطق شهری و افراد تحت تکفل آنها را دارد. کلیه حقوق بگیران دولت نیز تحت پوشش هستند ، همچنین افراد خود اشتغالی که داوطلبانه به عضویت آنها درمی آیند. سازمان بیمه خدمات پزشکی کارمندان دولت ، دانشجویان و ساکنان مناطق روستایی را تحت پوشش قرار می دهد. بنیاد امداد امام خمینی (ره) فقرا را که تحت پوشش سایر طرح های بیمه نیستند بیمه می کند ، در حالی که سازمان بیمه پرسنل نظامی بیمه سلامت را به اعضای نیروهای مسلح ارائه می دهد. فراتر از این طرح ها ، تعدادی از برنامه های بیمه خصوصی و نیمه دولتی وجود دارد که افراد جامعه را تحت پوشش قرار می دهند.

گردشگری سلامت

هر ساله هزاران نفر برای دریافت معالجه پزشکی به ایران سفر می کردند. بیشتر گردشگران بهداشتی از آذربایجان ، ترکمنستان ، عراق ، ترکیه ، کویت ، عمان ، هند و پاکستان هستند.

داروسازی در ایران

صنعت داروسازی در ایران از سال ۱۹۲۰ و با تأسیس انسیتو پاستور ایران به شکل مدرن آغاز شد. ایران از توانایی تولید دارویی بسیار پیشرفته ای برخوردار است ، با این وجود کشور هنوز به واردات مواد اولیه و بسیاری از داروهای تخصصی متکی است. استانداردهای مربوط به محصولات دارویی در ایران توسط شورای داروسازی تعیین و اصلاح می شود.

شرکتهای دارویی

در ایران ۹۲ شرکت وجود دارد که در صنعت داروسازی فعال هستند. شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (SSIC) ، بزرگترین شرکت هلدینگ ایران ، وابسته به وزارت رفاه ، در حال حاضر ۲۲ شرکت تولید داروسازی را تحت مالکیت و کنترل خود دارد و ۴۰٪ سهم کل دارویی در ایران را در اختیار دارد.

بیشتر بخوانید  واکسن های کرونا و مراقبت های قبل و بعد از تزریق واکسن!

۱۰ تولید کننده برتر کشور:

 1. شرکت دارویی دارو پخش
 2. شرکت دارویی فارابی
 3. شرکت دارویی جابر ابن حیان
 4. شرکت دارویی اکسیر
 5. شرکت دارویی کوثر
 6. شرکت دارویی تهران شیمی
 7. داروسازی لقمان
 8. شرکت دارویی دانا
 9. شرکت دارویی البرز دارو
 10. شرکت صنعتی شیمی دارو

انستیتوی سرم و واکسن های رازی و انستیتو پاستور ایران از امکانات خوبی در منطقه برخوردار هستند.

admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا