دکتر خدادوست

بیوگرافی کامل دکتر علی اصغر خدادوست

فهرست مطالب

 تصحیلات

دکتر علی اصغر خدادوست  متولد دی ۱۳۱۴ بود. دکتر خدادوست دوره تحصیل دبستان و دبیرستان را در شیراز پشت سر گذاشت. وی سپس به عنوان معلم در دبستان داوری در داراب مشغول به کارشده اند. در سال ۱۳۳۳ در آزمون ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت کردند و بین داوطلبین با رتبه ممتاز قبول شده و به تحصیل در این دانشکده مشغول بوده اند.

دکتر صولتی دوره پزشکی خود را با درجه ممتازی پشت سر گذاشت. سپس یک سال به عنوان دستیار چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز گذرانید. در سال ۱۳۴۱ او از طرف دولت انتخاب شد تا دوره تخصصی خود را در آمریکا بگذراند.

 

دکتر خدادوست

 

ادامه تحصیل در دانشگاه جانزهاپکینز

دکتر خدادوست تنها دستیار خارجی و البته نخستین آن در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز که در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد. دکتر خدادوست در دوران سه ساله خود به عنوان دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر به عنوان بهترین دستیار شناخته شد.

دکتر خدادوست در حین تحصیل به پژوهش در دانش های پایه ایی پرداخت  و موفق به چاپ مقاله های زیادی شد. پس از پایان تحصیل یک سال به عنوان مربی و یک سال به عنوان استادیار در بخش چشم پزشکی در دانشگاه جانز هاپکینز به کار مشغول شده اند.

دکتر خدادوست در سال ۱۳۴۷ تصمیم به برگشت به ایران گرفته اندو پیشنهاد ادامه همکاری دانشگاه را قبول نکرده و عازم ایران می شوند. در ابتدا در دانشگاه شیراز به عنوان استاد در بخش چشم پزشکی مشغول به کار شد. یک سال بعد رئیس بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز به شیراز آمد و قرارداد مبادله دستیار میان بخش های چشم پزشکی بین دو دانشگاه منعقد گردید.

دکترخدادوست بین سال های ۴۷ تا ۵۹ با دعوت دانشگاه جابز هاپکینز هر دوسال یکباربه مدت شش ماه در بخش چشم پزشکی به ادامه تحقیقات پژوهشی خود مشغول شد. در این دوران چندین مرتیه از کشورهای مختلف به عنوان مدرس از ایشان دعوت شد.

در سال ۱۳۵۹ استاد خدادوست عازم آمریکا شد و به عنوان استاد در بخش چشم پزشکی در دانشگاه جانز هاپکینز مشغول به کار شدند.

در سال ۱۳۶۱ دکتر خدادوست به عنوان رئیس بخش چشم پزشکی دانشگاه سیسیل انتخاب گردید و در سال ۱۳۷۱ مرکز چشم پزشکی کنتیکت را در شهر نیوهیون بنیان گذاری نمود و به عنوان سرپرست در آن مشغول شد.

 

 

دکتر خدادوست

 

از سال ۱۳۵۹ سالانه دوبار به ایران برمی گشتند و به فعالیت های بالینی و آموزشی در تهران وشیراز می پرداختند.

پیوند قرینه روی مکانیسم دفع پیوند و نامگذاری به نام وی

دکتر خدادوست  همواره یکی از بهترین جراح قرنیه توسط خیلی از شخصیت های مطرح در چشم پزشکی در آمریکا معرفی می شدند. همچنین بدلیل تحقیق و پژوهش های او در زمینه تحقیقات پایه ایی بر ناراحتی های پایه ایی سطح قرینه بود که پیوند قرینه روی مکانیسم دفع پیوند به افتخار او به نام  “Khodadoust line نام گذاری شد.

پروفسور خدادوست در سال ۱۳۹۶ بر اثر عارضه قلبی در سن ۸۲ سالگی در کشور آمریکا درگذشت. روح اش شاد و یادش گرامی

همیارطب شما را به خواندن مقاله های بیشتردر زمینه پزشکی دعوت می کند.

 

 

 

بیشتر بخوانید  مراقبت های بهداشتی در ایران
admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا