بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

فهرست مطالب

بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی را هر ایرانی باید بداند. پرفسور سمیعی در ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در رشت به دنیا آمدند و الان ۸۴ سال سن دارند.

تاریخ تولد پروفسور سمیعی: ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ (June 19, 1937) –

سن پروفسور سمیعی: ۸۴ ساله

محل تولد پروفسور سمیعی: رشد

محل زندگی پروفسور سمیعی: هانوفر، آلمان

ملیت پروفسور سمیعی: ایرانی و آلمانی

پیشه پروفسور سمیعی: جراحی مغز و اعصاب

همسر پروفسور سمیعی: مهشید سمیعی

فرزندان پروفسور سمیعی : امیر و امیره

عملیات اجرایی احداث بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه را در سایت دانشگاه علوم پزشکی لاکان رشت آغاز کرد

بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

زندگی شخصی پروفسور سمیعی

پروفسور مجید سمیعی درتاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در شهر تهران و در خانواده ای فرهیخته و اهل گیلان متولد شد.

پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی

تحصیل در آلمان

وی ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رسانید و سپس عازم آلمان گردید و در دانشگاه ماینتز در رشته پزشکی مشغول به ادامه تحصیل گردیدند.
پروفسور مجید سمیعی

پروفسور مجید سمیعی برترین دانشجوی ایرانی مقیم اروپا

نظر به موفقیتهای علمی ایشان در دوران تحصیلات پزشکی و کسب عالیترین نمرات ممکن در امتحانات پایان دوره پزشکی، جایزه ویژه وزارت علوم ایران برای برترین دانشجویان ایرانی مقیم اروپا به ایشان تعلق گرفت. پس از فراغت از تحصیل در رشته پزشکی و همچنین اتمام تحصیلات ثانوی در بیولوژی، ایشان تحصیلات تخصصی خود در رشته جراحی مغز و اعصاب را در دانشگاه ماینتز آغازنمودند و در سال ۱۹۷۰ موفق به دریافت مدرک بورد تخصصی این رشته از کشور آلمان شدند.

پرفسور سمیعی در دوران جوانی

پرفسور سمیعی در دوران جوانی

ازدواج پروفسور مجید سمیعی

پروفسور مجید سمیعی در سال ۱۹۶۱ و در سن نوزده سالگی عاشق دختر عمویش مهشید سمیعی شده و با او ازدواج نمودند و دارای دو فرزند می باشند. دختر ایشان امیره سمیعی در رشته اقتصاد تحصیل نمودند و پسر ایشان پروفسور امیر سمیعی، پروفسور مشهور جراحی مغز و اعصاب و معاون مرکز جراحی مغز و اعصاب در موسسه بین المللی علوم اعصاب هانوفر می باشند.
پروفسور مجید سمیعی

 همسر و فرزند دکتر سمیعی

فعالیت حرفه ای

در این بخش از بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی به بررسی فعالیت حرفه ای پرفسور سمیعی می پردازیم. وی کار علمی را با سمت استادیاری و معاونت بیمارستان جراحی مغز و اعصاب آغاز کرد. پس از چندی سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را به عهده گرفت. در سال ۱۳۵۱ به اخذ درجه ی پروفسوری جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه ماینتس نایل گردید. ضمن کارهای پزشکی و تدریس، لحظه ای از تحقیق و تتبع غافل نبود و در زمینه ی تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی اعصاب محیطی مطالعات ارزنده ای انجام داد.
در سال ۱۳۵۰ اولین دوره از دوران آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را با کمک بنیاد فولکس واگن تأسیس نمود.
تجربیات پیوند اعصاب محیطی و بازسازی اعصاب مغز توجه پروفسور سمیعی را به مشکلات جراحی در قاعده ی جمجمه جلب کرد و در این زمینه اولین گامهای پیشرفت را برداشت که مورد توجه جهان پزشکی قرار گرفت.
 تندیس پروفسور سمیعی

 تندیس پروفسور سمیعی

ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانور

در سال ۱۳۵۶، ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانور به عهده گرفت در همین سال، کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه لیدن هلند به وی اعطا شد و در سال ۱۳۶۶ دانشگاه ماینتس تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب را به وی پیشنهاد کرد.

ریاست انجمن بین المللی قاعده ی جمجمه

در سال ۱۳۶۷ با قبول تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه هانور به کار پرداخت. از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ ریاست انجمن بین المللی قاعده ی جمجمه را به عهده داشت و در سال ۱۳۷۱ به ریاست فدراسیون جهانی انجمنهای قاعده ی جمجمه انتخاب شد.
بخشی از تجربیات علمی او در ۱۳ کتاب و بیش از ۲۰۰ مقاله ی علمی منعکس شده است. برای تجلیل از مقام علمی و تجربیات ارزنده وی و همچنین گامهای بلندی که در پیشرفت جراحی مغز و اعصاب برداشته است، رییس جمهوری آلمان غربی در سال۱۳۶۷ نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به او اهدا کرد.

در همین سال جایزه علمی استان نیدرزاکس آلمان، به پاس فعالیتهای پر ارزش وی در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به نامبرده اهدا شد. پروفسور سمیعی، طی چند دهه گذشته، در بیش از ۲۰۰ کنگره علمی شرکت و تجربیات پزشکی خود را ضمن سخنرانی های متعدد ارایه نموده است. وی از سوی مجامع علمی پزشکی جهان تقدیرنامه ها و جوایز گوناگونی دریافت کرده و در جهان پزشکی به عنوان جراح پیشتاز در رشته مغز و اعصاب شناخته شده است.

مرکز مغز و اعصاب هانوفر آلمان

مرکز مغز و اعصاب هانوفر آلمان

مشهورترین جراح متخصص مغز و اعصاب

این مشهورترین جراح متخصص مغز و اعصاب که بیش از ٣۵ سال مسئولیت بزرگ ترین مرکز بین المللی علوم اعصاب (جامعه جهانی جراحان مغز و اعصاب) را بر عهده داشته، از متخصصان و جراحان زبده ایرانی الاصل مقیم کشور آلمان است و به عنوان پایه گذار و مبدع روش نوین جراحی قاعده جمجمه شناخته شده است.
بیمارستانی در چین به نام پرفسور سمیعی

بیمارستانی در چین به نام پرفسور سمیعی

اهدای نشان ها به موزه ایران

این چهره ماندگار علمی ایران در سال ۱۳۹۱ در کنار برگزاری همایش ها و کنگره ها و انجام اقدامات علمی، همه نشان های خود را به موزه تاریخ علوم پزشکی ایران هدیه کرد که نشان نوبل، نشان فدراسیون جهانی جامعه جراحان مغز و اعصاب جهان، نشان اهدایی جمهوری فدرال آلمان، جام اهدایی دانشگاه هاروارد و نشان ریاست فدراسیون جهانی جراحان مغز و اعصاب بخشی از آنهاست.

جوایز دکتر مجید سمیعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جوایز و افتخارها

جایزه حلقه لایبنیتز

در این بخش از بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی به بررسی جوایز و افتخارات پرفسور سمیعی می پردازیم. کلوب خبرنگاران هانوفر جایزه حلقه لایبنیتز هانوفر (به آلمانی:Leibniz-Ring-Hannover) را در سال ۲۰۱۳ برای طرح آفریقا صد به مجید سمیعی اهدا کرد. سمیعی در طرح آفریقا صد می خواهد ۱۰۰ جراح جوان آفریقایی را به آلمان آورده و آن ها را آموزش دهد تا پس از بازگشت پزشکان دیگری را برای قاره آفریقا پرورش دهند. سمیعی در این آیین اهدای جایزه گفت:«این جایزه نه به من، بلکه به قاره ای با نزدیک به یک میلیارد جمعیت اهدا شد.» او گفت:این جایزه برایش ارزش ویژه ای دارد، چون برای کمک به قاره ای است که به نسبت جمعیت اش به شدت از امکانات پزشکی محروم است. به گفتهٔ سمیعی میزان مرگ و میر در آفریقا بر اثر صدمات مغزی سه برابر بیماری ایدز است.»

اهدای جایزه حلقه لایبنیتز به پروفسور مجید سمیعی

اهدای جایزه حلقه لایبنیتز به پروفسور مجید سمیعی

جایزه برترین جراح مغز سال ۲۰۱۳

فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز در سال ۲۰۱۳ مجید سمیعی را به عنوان جراح مغز سال معرفی کرد. رئیس این فدراسیون در مقاله ای در بخش ویژه معرفی جراح مغز سال در ژورنال ورلد نوروسرجری نوشت:«هیچ کس در جراحی مغز امروز با مهارت و قوه سنجش، ممتازی در تدریس، دستاوردهای مدیریتی و درک جهانی مجید سمیعی برابری نمی کند. او به طور کامل شایسته عنوان جراح مغز سال ۲۰۱۳ جهان است.»

جایزه برترین جراح مغز 2014 به پروفسور مجید سمیعی

جایزه برترین جراح مغز ۲۰۱۴ به پروفسور مجید سمیعی

پروفسور مجید سمیعی در سال ۲۰۱۴ برندهٔ جایزه برترین دانشمند و جراح مغز و اعصاب به انتخاب آکادمی بین المللی جراحان مغز و اعصاب شد. این جایزه همه ساله از سوی آکادمی بین المللی جراحان مغز و اعصاب به یکی از پزشکان این رشته اهدا می شود.
اهدای کلید طلایی رشت به پروفسور مجید سمیعی

اهدای کلید طلایی رشت به پروفسور مجید سمیعی

در شهریور ۱۳۹۳ شهرداری رشت نخستین کلید طلایی رشت در مراسمی به پروفسور مجید سمیعی اهدا شد. وی در هنگام دریافت این جایزه گفت:
امروز شهردار رشت کلید طلایی شهر را از طرف شما مردم عزیز به من دادند و این جمله آقای روحانی را به من یادآوری نمودند که ما با کلیدهایمان می خواهیم درها را باز کنیم، و من نیز با دریافت این کلید طلایی می گویم:ما با این کلید می خواهیم درهای علم و دانش را برای تمام کشور عزیزمان ایران باز کنیم و اسم این کلید را در آینده باید کلید طلایی شهر رشت برای بازکردن درهای علم و دانش در گیلان بلکه سراسر ایران بگذاریم.پروفسور مجید سمیعی

دکترای افتخاری

پروفسور مجید سمیعی در ۱۰ مهر ۱۳۹۰ به دریافت عنوان استاد افتخاری دانشگاه تهران نائل شد.

مؤسسه بین المللی علوم اعصاب (INI)

در سال ۲۰۰۰ پروفسور مجید سمیعی مؤسسه بین المللی علوم اعصاب (International Neuroscience Institute) را در شهر هانوفر آلمان بنیان نهاد و پس از اعلام بازنشستگی خود از ریاست دپارتمان های جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر، در سمت ریاست مؤسسه INI به توسعه این مرکز ادامه داد.
مؤسسه INI که به دلیل معماری منحصر به فردش به «مغز هانوفر» شهرت دارد، هم اکنون زیر نظر پروفسور مجید سمیعی و با معاونت فرزندشان امیر سمیعی اداره می شود.
فعالیت های پروفسور مجید سمیعی در ایران

فعالیت های پروفسور مجید سمیعی در ایران

در اسفند ماه سال ۱۳۸۷ پروفسور سمیعی با حضور گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان، پروژه بیمارستان فوق تخصصی ۴۰۰ تختخوابی پروفسور سمیعی را در رشت آغاز نمود که بخش جراحی مغز و اعصاب آن با مرکز اعصاب آلمان همکاری خواهد کرد. مرکز مذکور علاوه بر کاربری درمانی، فعالیت پژوهشی نیز خواهد داشت و پروفسور سمیعی شخصاً به مراحل پیشرفت آن نظارت خواهد کرد.
به گفته پروفسور مجید سمیعی، این بیمارستان با ارائه خدمات تخصصی مغز و اعصاب الگویی برای کل کشور خواهد بود و دلیل تأسیس آن در شهر رشت علاقه ایشان به دیار خود عنوان شده است.
بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه

شهریور ۱۳۹۳، پروفسور مجید سمیعی عملیات اجرایی احداث بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه را در سایت دانشگاه علوم پزشکی لاکان رشت آغاز کرد که برای ساخت این مرکز در زمینی به مساحت ۴ هکتار با زیربنای ساختمانی ۲۰ هزار مترمربع ۶۵ میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده است. جالب است بدانید که سازمان شهرداری شهر رشت نیز طی مراسمی در سال ۱۳۹۳ کلید طلایی رشت را به نشانه قدردانی از زحمات پروفسور سمیعی به ایشان اعطا نمود.
گفتنی است پروفسور مجید سمیعی عضویت، بنیان گذاری و ریاست بسیاری از مؤسسات و جوامع بین المللی را به عهده دارد و تا کنون موفق به کسب عناوین بسیاری از جمله استادی و دکترای افتخاری تعداد زیادی از دانشگاه های سراسر جهان شده است. وی جوایز و مدال های ملی و بین المللی بسیاری را کسب نموده و به حق یکی از افتخارات کشور ایران است.
بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

 آثار پروفسور مجید سمیعی

مقالات: بیش از ۲۰۰ مقاله ی علمی در خصوص دستگاه عصبی مرکزی و محیطی.
کتابها:برش نگاری پنوموآنسفال ـ جنبه های نوین اعصاب محیطی ـ اعصاب جمجمه ای ـ ضربه های وارد بر قاعده ی جمجمه ـ جراحی در ساقه ی مغز و بطن سوم و اطراف آن دو ـ جراحی قاعده مغز ـ ضایعات اعصاب محیطی ـ جراحی منطقه ی زین ترکی و سینوسهای پیرامون بینی جراحی مننژیم قاعده ی مغز ـ جراحی کلیوس ـ روشهای نوین بازسازی استخوان ـ دوخت عروق و اعصاب و نیز پیوند در جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی ـ جراحی قاعده ی مغز ـ اطلس جراحی قاعده ی جمجمه.
پروفسور مجید سمیعی در دورهمی

پروفسور مجید سمیعی در دورهمیبیمارستانی در استانبول به نام پروفسور مجید سمیعی

بیمارستانی در استانبول به نام پروفسور مجید سمیعی

بیشتر بخوانید  معرفی شبکه های اجتماعی ویژه پزشکان ، پرستاران و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی
اهدای دکترای افتخاری برای پروفسور مجید سمیعی

اهدای دکترای افتخاری برای پروفسور مجید سمیعی

مهشید سمیعی و پروفسور مجید سمیعی

همسر پروفسور مجید سمیعی

admin
admin
یک نظر برای این نوشته موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا