نرم افزار مدیریت مطب دندانپزشکی همیار طب

تجهیزات مورد نیاز در مطب دندانپزشکی

فهرست مطالب

تجهیزات مورد نیاز مطب دندانپزشکی

مطب داندانپزشکی  بدلیل اینکه  افراد با سنین و جنسیت های مختلف برای درمان بیماریهای دهان و دندان مراجعه می کنند دارای اهمیت بالایی است که باید محیط آن تمیز  و  استرلیزه باشد تجهیزات آن نیز باید مدرن  و به روز باشد .

پس در ابتدا یک پزشک باید به محیط مطب خود اهمیت دهد تا بتواند آرامش بیماران خود را فراهم کند و سپس تجهیزات مورد نیاز آن را فراهم کند. پزشکان همواره باید این دو نکته را مدنظر داشته باشند تا بتوانند خدمات مطلوب تری به بیماران خود ارائه دهند. البته توجه پزشکان به این مسائل و رضایت بیماران آن ها در آینده از لحاظ اقتصادی به نفع آنها نیز می باشد.

ما قصد داریم در این مقاله  ابزارهایی که یک پزشک دندانپزشک به آن نیاز دارد بپردازیم پس با ما همراه باشید.

 

نرم افزار مدیریت مطب همیار طب

 

به طور کلی لوازم و تجهیزات مطب دندانپزشکی  عبارتند از:

دکوراسیون مطب

نرم افزار مدیریت مطب

صندلی و یونیت دندانپزشکی

دستگاه ساکشن

رادیولوژی تک دندان

التراسونیک

لایت کیور

ضد عفونی کننده‌ی حرارتی

دستگاه کاویترون

 

دکوراسیون مطب

مطب دندانپزشکی  جایی است که هر روز پذیرای بیماران بوده و محیط آن تاثیر مثبتی از لحاظ روانی به بیمار می دهد. بیمار در مطب دندانپزشکی باید احساس  راحتی و آرامش کند و این کار بخش مهم آن به دکوراسیون مطب و چیدمان آن بر می گردد. زمانی که پزشکان این نکته را مدنظر داشته باشند باعث می شود که بیمار احساس کند که مطب بسیار تمیز و شیک بوده  باعث می شود که در آینده نیز بیمار اگر نیاز به درمان دوباره داشت به مطب دوباره مراجعه کند.

 

نرم افزار مدیریت مطب دندانپزشکی

نکته بعدی که پزشکان باید به آن توجه داشته باشند مدیریت خود مطب می باشد. یکی از مهمترین بخش یک مطب امور مالی و مدریت آن می باشد که نرم افزار مدیریت مطب همیارطب کمک شایانی به پزشکان در این زمینه می کند. ضمن اینکه به پزشکان نیز در زمینه موجودی تجهیزات و مدیریت آن کمک می کند.

صندلی و یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی یکی از ابزارهای پرکاربرد مطب دندانپزشکی می باشد، این مجموعه حداقل یک توربینت (high- speed)   و یک میکروموتور یا ایرموتور (low-speed)  و پوآر آب و هوا است. پزشکان باید دقت لازم در خرید یونیت را داشته باشند و تمامی زوایای یک یونیت را بررسی کنند.

 

دستگاه ساکشن

یکی از تجهیزات دیگر یونیت دندانپزشکی  ساکشن می باشد که باید دارای سیستم مکنده خوب باشد . پزشکان باید جهت استفاده، مراقبت و نگهداری از دستگاه ساکشن دقت کنند  و با توجه به دستورالعمل سازنده آن صورت اقدام کنند. در کل دو نوع ساکشن وجود دارد :

۱) ساکشن آبی

۲) ساکشن هوایی

بعد از  هـر بـار استفـاده کردن از دستگاه ساکشن برای بیمار، باید کاتر جدیدی مورد استفاده قرار گیرد  ولی در صورتی که امکان آلودگی محیط تــرشـحــات آسـپـیــره شــده بـاشـد، از مقدار کافی آب ژاول جهت  رسیدن به درصـد مـطـلـوب آن (۱)% برای ضدعفونی، به داخل باتل آسپیره کرد و حداقل به مدت ده دقیقه قـبـل از تـخـلـیـه و شـسـتـشـو بـه همین حال باقی گذاشت.

 

رادیولوژی تک دندان

از دستگاه رادیولوژی دندان برای عکس برداری دیجیتال از دندان استفاده می شود. رادیولوژی یکی از روش های سریع و دقیق تشخیص آبسه دندان، پوسیدگی دندان، نقایص فک و دندان و انواع ناهنجاری ها و آسیب های دهان و دندانی است.

 

التراسونیک

دستگاه التراسونیک برای تمیز کردن تجهیزات استفاده شده در دندانپزشکی می باشد. این دستگاه با ایجاد ارتعاش توسط امواج ماورا صوت (اولتراسوند) جرم و مواد اضافی ازجمله خون را از روی وسایل دندانپزشکی حذف می کند. شستشو با دستگاه التراسونیک یکی از ایمن ترین و بهترین روش های پاک سازی تجهیزات تیز است.

 

لایت کیور

دستگاه لایت کیور یا نور سرد در دندانپزشکی از جمله وسایل ضروری آن می باشد. از این دستگاه در دندانپزشکی جهت پلیمریزاسیون استفاده می شود. از آنجایی که عمل پلیمریزاسیون در دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است پس پزشکان باید از یک دستگاه مرغوب استفاده کنند پیشنهاد می شود که جهت خرید این دستگاه دقت لازم را پزشکان به عمل بیاورند.

 

ضد عفونی کننده‌ی حرارتی

یکی از موارد مهم در دندانپزشکی شستشو و ضد عفونی کردن تجهیزات می باشد که دستگاه  ضد عفونی کننده‌ی حرارتی نیز یکی از آنها می باشد. این دستگاه بسیاری از ابزارو تجهیزات  دندانپزشکی را شستشو و ضد عفونی می‌کند. این دستگاه عمل شستشو را در چهار مرحله انجام می‌دهد که عبارتند از:

قبل از شستن،

شستن،

ضد عفونی کردن

خشک کردن

از این دستگاه می‌توان برای سه درجه مختلف کثیفی استفاده کرد.

 

دستگاه کاویترون یا جرم گیر دندان

در دندان پزشکی از دستگاه کاویترون (جرم گیری دندان) به روش  اولتراسونیک (امواج ماورا صوت ) جهت از بین بردن پلاک ها و لکه های تشکیل شده بر روی دندان بیماران استفاده می شود. از مهم ترین مزایای استفاده کردن از این دستگاه در مقایسه با دستگاه های دیگر جرم گیری می توان به خونریزی کمتر، قدرت تاثیر بالاتر و همچنین آسیب رسانی کمتر به دندان ها را نام برد.

 

در آخر این مقاله یاد آور می شوم که  تجهیزات بالا که نامبرده شد تنها بخشی از لوازم استفاده شده در یک مطب می باشد و لوازم و تجهیزات مهم دیگری نیز وجود دارد که  در این مقاله آورده نشده است.

 

 

بیشتر بخوانید  ایمپلنت دیجیتال جدیدترین روش ایمپلنت دندان
admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا