پرونده الکترونیک سلامت همیارطب

پرونده الکترونیک سلامت بیمار

فهرست مطالب

پرونده الکترونیک سلامت چیست؟

هر نوع اطلاعاتی که مربوط به سلامت جسمی یا روانی در سیستم های الکترونیکی ثبت می شود تا اطلاعات کلی در مورد فرد جهت مراقبت های بهداشت اولیه و خدمات بهداشتی ارایه دهد. پرونده الکترونیک سلامت شامل همه نسخه های بهداشتی و درمانی فرد در طول عمر او می باشد. تمامی اطلاعات فرد به صورت خصوصی و محرمانه نگهداری می شود. این پرونده به صورت الکترونیکی برای تمام کسانی که مجاز به ارائه خدمات در هر جایی هستند در دسترس قرار می گیرد تا بتواند خدمات با کیفیت بالاتری را به فرد ارائه کند. دسترسی به اطلاعات کامل بیمار در بهبود خدمات به وی و همچنین مراقبت های بالینی و کاهش اشتباهات پزشکی بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

پرونده الکترونیک سلامت همیارطب

 

پرونده الکترونیک سلامت یک سیستم جامع الکترونیکی اطلاعات ایمن و قابل توسعه است که پزشک معالج بیمار از آن استفاده می نماید تا بتواند خدمات مطلوب تری به بیمار ارائه دهد. یک پرونده الکترونیک سلامت موجب تصمیم گیری بهتر در سیر درمان و توسعه نتایج درمانی می شود و نیز داده های آماری بهتری برای تحقیق و توسعه بهداشت عمومی جمع آوری می کند.

 

اهمیت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت

حفظ و نگهداری دقیق و کامل تمامی اطلاعات بیمار در پرونده ها قسمت بسیار مهم مدیریت درمان بیمار می باشد. مهاجرت افراد و یا سفر کردن وی به هر دلیلی باعث شد که پرونده های بهداشتی سنتی از بین برود و یا دسترسی به اطلاعات وی را سخت کند و در نتیجه ارائه خدمات پزشکی مطلوب امکان پذیر نباشد. پس در نتیجه جهت جمع آوری دوباره اطلاعات دوباره کاری شود که علاوه بر تاخیر در جمع آوری دوباره اطلاعات، ابهام در روند خدمات بالینی بلند مدت، تست های آزمایشگاهی و مطالعات تشخیصی دوباره، تاخیر در انجام تست ها و درمان فرد، آزردگی خاطر و نارضایتی و نگرانی وی در مورد کیفیت سالم بودن خدمات شود.

قابلیت های بی نظیر نرم افزار مدیریت مطب همیار طب در ایجاد پرونده الکترونیک سلامت بیمار و نیز قابلیت اشتراک گذاری آن تنها بخشی از آن بوده که به مراکز خدمات بهداشتی در ارائه هر چه مطلوب تر خدمات بهداشتی کمک شایانی نموده است.

 

پرونده الکترونیک سلامت همیارطب

 

اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت :

پرونده الکترونیک سلامت شامل تمام اطلاعات مراقبت بهداشتی است که در طول عمر فرد (حتی می تواند قبل از تولد و پس از مرگ  وی را نیز شامل شود) به صورت الکترونیکی و با هدف پشتیبانی از مراقبت مستمر و با کیفیت مطلوب، آموزش و پژوهش ذخیره می شود. در واقع پرونده الکترونیک سلامت تمام موارد یک پرونده سنتی را می تواند با کیفیت بهتر پوشش دهد.

پرونده الکترونیک سلامت یک منبع واحد و منسجم، یکپارچه و کامل  از اطلاعات بهداشتی شامل : درمان، تجویز، نتایج آزمایشات، اثرات تشخیصی، اطلاعات ژنتیکی مهم، تصاویر پزشکی، اطلاعات مربوط به محیط و اطلاعات مراقبت های بهداشتی در آن گنجانده می شود. توسط نرم افزار مدیریت مطب همیار طب تمامی موارد به سهولت قابل انجام می باشد.

پرونده پزشکی الکترونیکی برای هر فرد یک پرونده ی محرمانه ی مادام العمر از سابقه ی بهداشتی فرد و مراقبت از وی در تمامی مراکز را بهداشتی فراهم می کند. پرونده ی بهداشتی بیماران شامل اسناد اصلی و اولیه خدمات تدارک دیده شده در همه مراکز مختلف مراقبتی می باشد.

این پرونده به صورت الکترونیک در دسترس مراکز خدمات بهداشتی و درمانی و در هر مکان و در هر زمان قرار خواهد گرفت تا مراقبت با کیفیت بالا ارائه شود. ایجاد پرونده الکترونیک سلامت در سراسر کشور موجب توسعه ی کیفی خدمات بهداشتی می شود.

 

پرونده الکترونیک سلامت همیارطب

فواید و مزایای پرونده الکترونیک سلامت

مزایای پرونده ی الکترونیک سلامت بالا بوده که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

دسترسی به همه  محتویات و اطلاعات از مکان های مختلف

مشاوران، پزشکان، پرستاران (و تمامی افراد مرتبط به ارائه خدمات بهداشت درمان) در تمام نقاط کشور می توانند به پرونده ای پزشکی بیماران دسترسی داشته باشند.

حذف اشتباهات در محتویات :

از آنجا که اطلاعات به صورت کد ماشینی یا تایپ دستی وارد و ذخیره می شوند امکان خطا در نمایش اطلاعات آن نیست.

کاهش هزینه ها و بهره وری بیشتر:

پرونده الکترونیک سلامت باعث تسریع بین نوشتن گزارشات و آماده شدن تصاویر می شود که این باعث صرفه جویی در زمان می شود هم چنین باعث سهولت در نوشتن، ذخیره و بازیابی گزارشات دارای تصاویر در لحظه اقدام می شود.

کمک به پزشکان در تصمیم گیری بهتر:

یک پرونده کامل و دقیق پزشکی به پزشک اجازه می دهد بر اساس اطلاعاتی که در آن پرونده هست تصمیم بهتری بگیرد. توانایی تجزیه اطلاعات جدید و ارتباط دادن آن به اطلاعات موجود به بهتر شدن نتایج تصمیم گیری در مراقبت های بهداشتی  و اقدامات پزشکی کمک می کند.

دسته بندی  اطلاعات:

از آنجا که اطلاعات به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند، در نتیجه می توان تمامی اطلاعات را دسته بندی کرد تا بتواند به صورت های مختلف نمایش داده شود.

تحلیل و بررسی اطلاعات:

تحقیقات پزشکی، بررسی های اپیدمیولوژی و تحلیل روند بیماری می تواند بر اساس پرونده های پزشکی به راحتی شکل بگیرد، با تحلیل اطلاعات بر اساس استخراج اطلاعات در گروهی از پرونده ها می توان ارتباط موقعیت جغرافیایی و بیماری های خاص یا بیماری و سن و نظایر آن مشخص کرد. پس در تحلیل اطلاعات می تواند بسیار کمک کند.

مشارکت در مراقبت های پزشکی:

دو بیمارستان به راحتی می توانند از محتویات یک پرونده پزشکی بدون نیاز به انتقال بین دو مکان استفاده کنند. در نتیجه با مشورت و بررسی دقیق اطلاعات می توان خدمات بسیار عالی به بیمار ارایه نمود.

 

با توجه به موارد گفته شده در بالا و ضرورت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای بیماران، نرم افزار مدیریت مطب همیار طب یکی از بخش های امکانات آن  پرونده الکترونیک سلامت می باشد و قابلیت این نرم افزار بالا می باشد. پزشکان عزیز و تمامی مراکز خدمات درمانی جهت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد امکانات نرم افزار می توانند با ما تماس بگیرند.

شماره تماس:

۰۷۶-۳۳۱۱۸

 

بیشتر بخوانید  امحاء مدارک پزشکی
admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا