عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک(اصلاح عیوب انکساری) و روش های آن

فهرست مطالب

عمل لیزیک چشم نوعی جراحی با لیزر است که می تواند بخش زیادی از نزدیک بینی،آستیماتیگ و دوربینی را اصلاح کند.در این عمل بهبود در دید بسیار سریع بوده و ناراحتی های پس از عمل نیز کمتر می باشد.

در این عمل یک لایه با ضخامت حدودا ۱۶۰ میکرون از سظح قرینه برداشته می شود و سپس توسط لیزر به نام اکسایمر که با کامپیوتر کنترل می شود و دارای دقت بالایی است عمل تراش قرینه به اندازه شماره عینک صورت می گیرد.

این عمل برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ بر روی انسان انجام شد.این روش به تدریج پیشرفت و بهبود پیدا کرده به عمل لیزیک PRK نامیده شده است.

لیزر اکسایمر که برای انجام عمل لازک است بیش از ۲۰ سال مورد استفاده چشم پزشکان است. جراحان چشم از این دو روش (برداشتن یک لایه نازک و انجام لیزر زیر آن) از سال ۱۹۹۱ ترکیب نموده و شکل جدیدی از عمل جراحی انکساری چشم به نام لیزیک را بوجود آورده اند.

 

عمل لیزیک

 

 

بروزترین روش  اصلاح عیوب انکساری (برداشتن عینک):

عمل لیزیک

عمل لیزیک ازروش های قدیمی می باشد در این عمل با تیغ مخصوص بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ میکرون از سطح قرینه را به صورت فلپ برمی دارند. بعد از عمل احساس راحتی خوبی دارید ولی تا سه ماه از دست زدن به چشم ، آرایش کردن آن و ورزش که احتمال جابه جایی لایه را دارد باید پرهیز نمود.

 

عمل لازک و PRK

این عمل خیلی مطمئن تر از عمل لیزیک است چون که جابه جایی لایه را ندارد مخصوصا در عمل PRK  که برای برداشتن فلپ از تیغ و برش استفاده نمی شود.

بعد از این عمل در روز اول سوزش در چشم بیشتر احساس می شود ولی بعد از روز سوم محدودیت برای زندگی عادی وجود ندارد. در این روش برگشت دید کمی طول می کشد اما قرنیه سالم و ضخیم می ماند و لایه ایی برای جابه جایی نیز وجود ندارد. این روش عوارض خیلی کمتری دارد.

 

عمل فمتوسکند لیزیک

این عمل ذقیقا مشابع عمل لیزیک است فقط برای برداشتن لایه به جای تیغ از لیزر استفاده می شود اما همان ریسک و عوارض عمل لیزیک را دارد.

عمل لیزیک چشم

 

Smile

عمل Smile  جدیدترین روش اصلاح عیوب انکساری است. این روش در سال ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار گرفت. در این عمل یک برش لبخند مانند در لایه ۱/۳ میانه تحتانی قرینه ایجاد می کنند و با لیزر فمتو یک جیب کوچک در وسط قرینه درست می کنند آنگاه بافت تراش خورده از طریق smile  را خارج می کنند.

در این روش دید سریع تر از دیگر روش ها بر می گردد. آبریزش در چشم کم بوده و سریع از بین می رود.در این روش احتمال جابه جایی و خطرات لیزیک و دستکاری سطح قرینه وجود ندارد و یکی از مطمین ترین روش های عمل اصلاح عیوب انکساری به حساب می آید اما بدلیل هزینه بالا آن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از اینکه با همیارطب تا انتها این مقاله همراه بودید متشکریم.

 

 

بیشتر بخوانید  اکو قلب جنین در دوره بارداری
admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا