انتخاب محل ساختمان مطب

ویژگی های محل استقرار و ساختمان مطب پزشکان

فهرست مطالب

نکاتی در مورد محل استقرار و ساختمان مطب که پزشکان باید به آن توجه کنند

می خواهیم با هم به محل انتخاب دقیق مطب بپردازیم و بدانیم محل مناسب برای احداث مطب کجاست و باید چه شرایطی داشته باشد پس با ما باشید تا این مقاله جذاب را مطالعه کنیم:

 

در ابتدا نباید محلی که برای مطب انتخاب  می کنیم در مجاورت کشتارگاه، غسالخانه، گورستان، دامداري، تصفيه خانه فاضلاب و سایر مراکز مزاحم مشابه و پر سر و صدا اطراف آن باشد. همچنین دسترسی سریع به درمانگاه های شبانه روزی و داروخانه های شبانه روزی داشته باشد تا در مواقع ضروری بیمار را به این مراکز دسترسی داشته باشد.

مطب باید حداقل دارای یك اتاق ویزیت با مساحت مناسب، یك سالن انتظار با مساحت مناسب، یک اتاق رخت کني و سرویس بهداشتی (توالت و دستشویي) باشد .

 

انتخاب محل ساختمان مطب

 

مطبی که  دارای مجوز تزریقات و پانسمان می باشد می تواند علاوه بر اتاقهای فوق، یك اتاق با حداکثر دو تخت جهت ارائه خدمات تزریقات دارو، سرم و انجام پانسمان تخصيص بدهد.

وجود یك اتاق مجزا برای سایر خدمات پزشكی نظير ثبت  (با رعایت جدا و محفوظ بودن بيماران) CPR نوار قلب، گچ گيری و اقدامات حياتی اورژانس اختياری است اما به جهت ارائه خدمات با کیفیت بالا و همچنین رضایت بیماران داشتن این اتاق پیشنهاد می گردد.

کف کليه فضاهاي مطب باید سالم، صاف، بدون درز و شكاف باشد و از جنس قابل شستشو و گندزدایي و داراي کفشوي متصل به فاضلاب رو نیز باشد.

دیوارهای اتاقهاي تزریقات و پانسمان و سایر خدمات پزشكي و توالت و دستشویي، باید تا سقف با کاشی، سراميك یا سنگ پوشيده شوند. سایر دیوارها در مطب باید با رنگ قابل شستشو و روشن، رنگ شده و تميز باشد تا به  بیمار استرس کمتری وارد شود و در مطب احساس آرامش به ائ دست دهد.

 

انتخاب محل ساختمان مطب

 

در اتاق معاينه ، معاینه کردن بيماران بطور همزمان مجاز نبوده  و اتاق معاینه بيماران باید کاملا جدا گردد.

در اتاق انتظار و ميز پذیرش، احتمال تماس بيماران با هم دیگر و انتقال بيماریهاي مسري بین آنها وجود دارد، پس باید با استفاده از نرم افزار مدیریت مطب  همیارطب جهت  رزور وقت ویزیت و اطلاع رسانی آن از طریق سامانه های پیامکی و سایر روش ها، زمان انتظار بيماران در مطب را کاهش داد و از ازدحام در مطب جلوگيري کرد.

 

انتخاب محل ساختمان مطب

 

توصيه مي شود بيماران با علائم باليني بيماریهاي مسري یا بيماران با ضعف سيستم ایمني، در سالن انتظار قرار نگریند و به محض ورود به مطب آنها را وارد اتاق ویزیت گردند، اما اگر ویزیت فوري آنها امكان پذیر نباشد، بهتر است در سالن انتظار مکان ویژه اي براي این بيماران در نظر گرفت و از تماس آنها با سایر مراجعين جلوگيري گردد.

بیشتر بخوانید  اکو قلب جنین در دوره بارداری
admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا