نوآوری‌های پزشکی در سال ۲۰۲۰

فهرست مطالب

نو آوری های  پزشکی در سال ۲۰۲۰ بیشتر بر روی سساخت واکسن و درمان کرونا تمرکز داشت. البته این بدین معنی نیست که در دیگر زمینه ها نوآوری و پیشرفت نبوده است.به طور کلی  در مورد برترین نوآوری ها می توان به درمان دیابت با سلول بنیادی، ارتباط با مغز با استفاده از یک مچ‌بند، تولید قلب دیجیتال سه‌بعدی و تشخیص سرطان با هوش مصنوعی اشاره کرد.  با این مطلب از سایت نرم افزار همیار طب همراه باشید.

تحول درمان با پهپاد های پزشکی

اداره هوانوردی فدرال آمریکا مجوز توسعه را به برنامه آزمایشی Flight Forward به ۲۰ بیمارستان آمریکا را در طول دو سال آینده صادر کرده است. در این برنامه آزمایشی که شرکت پست UPS از ماه مارس شروه کرده است یک برنامه از پهپادهای خودکار برای تحویل اقلام پزشکی مهم از جمله نمونه‌های خون یا بافت بین بخش‌های مختلف یک بیمارستان استفاده می‌شود.

ئیش بینی می شود برنامه Flight Forward و خدمات مشابه آن که توسط شرکت های بزرگی و نوآوری مانند گوگل در سایر کشورها  در حال اجرا است، در آینده نزدیک به یکی از مهم‌ترین بخش‌های زنجیره حمل و نقل تجهیزات و اقلام پزشکی در جهان تبدیل شوند.

مچ‌بندهای پزشکی و اتباط با مغز

شرکت CTRL-Labs مچ‌بندی را ساخته است که وقتی شخص به انجام یک حرکت خاص فکر می‌کند، این مچ‌بند قابلیت تشخیص پالس‌های الکتریکی عبور کننده از نورون‌های حرکتی موجود در عضلات مچ دست را در واکنش به این افکار دارد. توسعه این فناوری در دهه ۲۰۲۰ میلادی امکان توسعه اشکال جدیدی از توانبخشی و دسترسی را برای بیماران بهبودیافته از سکته یا قطع عضو و همچنین بیماران مبتلا به پارکینسون، ام اس و سایر انواع بیماری‌های تخریب کننده سیستم اعصاب فراهم خواهد کرد.

تاثیر هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان

یکی از مهمترین فعالیت های شرکت گوگل توسعه هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان ریه که می تواند از متخصصان رادیولوژی کارکر بهتری داشته باشد.

کارکرد سیستم هوش مصنوعی گوگل به این نحو است که  پس از آموزش با استفاده از ۴۵ هزار تصویر سی تی اسکن بیماران مبتلا به این نوع سرطان توانست موارد ابتلا به سرطان را با دقت ۵ درصد بالاتر از یک گروه ۶ نفره از متخصصان رادیولوژی تشخیص دهد و خطای آن در تشخیص اشتباه نیز ۱۱ درصد کمتر از متخصصان بود.

از مهمترین دستاوردهای این سیستم در سال ۲۰۲۰ کاستن از تعداد افرادی که هر ساله به دلیل تشخیص اشتباه متخصصان، تحت درمان‌های دشوار قرار می‌گیرند. همچنین کمجر به افزایش دقت تشخیص سرطان ریه نیز شده است.

افزایش قابلیت تولید انسولین سلول ها با سلول بنیادی

فناوری استفاده از سلول‌های بنیاد برای ایجاد و افزایش قابلیت تولید انسولین در سلول ها که از ۱۰ سال قبل توسط محققان دانشگاه هاروارد آغاز شده ، از سال ۲۰۱۴ در قالب یک کمپانی تجاری توسعه یافته است.

این شرکت که ایمپلنت‌های کوچکی را تولید می‌کند و حاوی میلیون‌ها سلول بتا ( نوعی از سلول‌های پانکراس هستند که وظیفه اصلی آنها ترشح انسولین است) هستند، با قیمت ۹۵۰ میلیون دلار به تملک شرکت Vertex Pharmaceuticals درآمد.

از قابلیت های این ایمپلنت ها می توان به ورود و خروج گلوکز و انسولین اشاره کرد که مانع ورود سلول‌های ایمنی به بدن می‌شوند.

از مهمترین دستاوردهای این نوآوری پزشکی می توان به این اشاره کرد که در دهه ۲۰۲۰ میلادی دیگر بیماری به نام دیابت وجود نخواهد داشت.

 

ساخت قلب دیجیتال سه‌بعدی

برای درک این نوآوری و اهمیت توسعه آن در دهه ۲۰۲۰ میلادی باید ابتدا به بررسی مشکلات بیماران قلبی و عروقی پرداخت.استفاده از کاتتریزاسیون تهاجمی برای تشخیص انسداد یا تنگی عروق برای بساز از  افراد مشکوک به بیماری‌های قلبی مورد نیاز است. حالا می‌توان با استفاده از این فناوری  از عوارض جانبی این روش‌های تهاجی کاست و حتی در مواردی اساسا نیاز به انجام این اعمال را برطرف کرد.

برای درک بهتر مطلب در مورد کاتتریزاسیون قلب باید اشاره کرد که این عمل توسط یک لوله بلند، باریک و منعطف انجام می شود که از کشاله ران داخل شریان شده و به سمت قلب هدایت می‌شود. پزشکان از این روش برای تشخیص و درمان استفاده می‌کنند. تشخیص بهترین شیوه را برای بهبود جریان خون شناسایی توسط پزشکان از بین روش‌های موجود از جمله آنژیوپلاستی با بالون و استنت‌گذاری از مهمترین دغدغه های آنهاست که بعضا مشکلاتی پیش می آید.

حالا مدل‌های سه‌بعدی اختصاصی از قلب افراد مشکوک به بیماری‌های قلبی تولید که توسط شرکت HeartFlow تولید می شود برای پزشکان امکان بزرگ نمایی بافت و چرخش قلب را در یک نمایشگر فراهم می‌کند. بدین ترتیب متخصصان می‌توانند مناسب‌ترین رویکرد را برای انجام اعمال جراحی تهاجمی انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید  معرفی شبکه های اجتماعی ویژه پزشکان ، پرستاران و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی
admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا