ویژگی های یک پزشک موفق

پزشکان موفق چه ویژگی دارند؟

فهرست مطالب

ویژگی های پزشکان موفق

پزشکی یک حرفه پر مسئولیت و ارزشمند می باشد و پزشکان یکی از بزرگترین خدمتگزاران به بشر بوده و مسئولیت های سنگینی را بر دوش دارند.  پزشکان ، در طول روز با خیلی از افراد از گروههای مختلف جنسی ، اجتماعی و سنی برخورد دارند. پزشکان همه این افراد را با اینکه فرق دارند به دید یک بیمار می بینندو بیمار است  که به پزشکان اعتماد می کند و مشکل خود را به وی می گوید.  همین اعتماد باعث می شود که بیمار تصمیم گیری درباره سلامت خود را به پزشک خود بسپارد.یکی از دلایل مهم اعتماد بیماران به پزشکان قابلیت و توانایی علمی وی می باشد اما آنچه بیماران به آن نیاز دارند تنها تجربه و مهارت علمی پزشک نیست بلکه آنها ذنبال پزشکی برای درمان درد خود می گردند و پزشک باید درمان را با حس همدردی و محبت نسبت به بیمار خود همراه سازد. موفقیت و عدم موفقیت هر پزشک  ناشی از رفتارهایی است که او به‌طور پیوسته در مسیر زندگی و مسیر شغلی خود، انجام می‌دهد. بنابراین یک پزشک باید در حرفه خود ویژگی هایی را دارا باشد که موفقیت وی را تضمین کند.که ما در مقاله زیر قصد داریم به برخی از آنها اشاره کنیم.

 

ویژگی های یک پزشک موفق

 

به روز باشید.

هر روز در حوزه پزشکی تحقیقات بسیاری انجام می شودو به واسطه این تحقیقات تکنیک‌های جدیدتر و مؤثرتری برای درمان، جراحی‌ها ابداع می‌شوند و داروهای جدیدی روانه بازار می‌شوند. در نتیجه یک پزشک موفق همواره با مطالعه و یادگیری دانش خود را به روز نگه میدارد.

در امر طبابت ریزبین باشید.

وقتی بیماری نزد شما می آید باید  علاوه بر صحبت های بیمار به نشانه های جزئی و ساده ای مانند نحوه حرف زدن بیمار، نحوه راه رفتن بیمار، رنگ صورت بیمار، نحوه دست دادن و گرمای بدن بیمار دقت کنید. شاید متوجه نشانه ای خیلی ساده شوید که شما در تشخیص درست بیماری و تجویز درمان مناسب کمک کند.

در پزشکی، پول معیارنیست.

در بسیاری از کسب و کارها از جمله تجارت پول حرف اول را می زند، اما پزشکی حرفه ای مقدس می باشد که وظیفه اصلی آن تلاش به منظور حفظ، بازیابی و ارتقاء سلامت افراد جامعه است و هدف آن دادن کیفیت مطلوب  تر به زندگی انسان هاست.

فروتن باشید.

وقتی پزشکی در رفتارش فروتنی نشان می‌دهد، بیماران او، شیفته منش و رفتار او می‌شوند.افراد متکبر همواره دچار یک درگیری ذهنی هستند که به دیگران ثابت کنند از همه بهترند؛ اما افراد فروتن ذهن بسیار آرام و آزادی دارند چون نیازی نمی‌بینند قدرت خود را به کسی ثابت کنند.  یک پزشک فروتن، نزد مردم بسیار محبوب‌ می باشد و با ذهن آرامی که دارد پتانسیل یادگیری و پیشرفت در او بیشتر می باشد.

مسئولیت پذیر باشید.

یکی دیگر از ویژگی های پزشک موفق این است که نسبت به بیماران خود حس مسئولیت داشته باشد.حس مسئولیت پذیری، پزشک را وادار می کند شرایط روحی و جسمی بیماران را به خوبی بررسی کند، وقت شناس گردد و به وقت بیماران احترام بگذارد و همواره دانش خود را به روز نگه دارد.

تقویت مهارت های ارتباطی و کلامی.

در امر مدیریت مطب بیماران با پزشکان و پرستاران بیشترین ارتباط را خواهند داشت. رفتار صحیح پزشک با بیماران و ایجاد جو مناسب عاطفی در ارتباط با بیماران باعث می شود فرآیند بهبود بیمار نتیجه بهتری داشته باشد.  بطور کلی ارتباط بین پزشک و بیمار دارای دو بخش ابزاری و بیانی است. بخش ابزاری پزشکی مستلزم مهارت پزشک در استفاده از تکنیک های درمانی، انجام تست های تشخیصی و معاینات بدنی است و بعد بیانی آن منعکس کننده هنر طبابت است که شامل برقراری ارتباط صمیمی و گرم با بیمار و احساس همدردی با بیمار است.

 

ویژگی های یک پزشک موفق

زمان خود را مدیریت کنید.

مهارت بعدی برای پزشکان مدیریت زمان می باشد که بیشتر از مدیریت مطب برای پزشکان موردنیاز است.  اگر به خاطر وقت های زیادی که در بیمارستان و مطب صرف می کنند طبیعتا از خانواده‌ خود  غافل می شوید، و همین موضوع به‌مرور باعث می شود که روابط خانوادگی شما سرد شود و حتی ممکن است به نقطه‌ای برسد که دیگر قابل بازگشت نباشد.

شما باید تا می‌توانید کارهایی را که افراد دیگر هم می‌توانند انجام دهند، برون‌سپاری کنید. از این طریق وقت آزاد بیشتری برای شما ایجاد می‌شود و می‌توانید این وقت آزاد را به خانواده خود و یا به جسم و روح خود اختصاص بدهید.

برندسازی، بازاریابی و تبلیغات را فراموش نکنید.

پزشکان باید دقت کنند که اگر تصمیم دارند به‌اندازه توانایی‌هایشان موفقیت کسب کنند قطعاً باید برندسازی، بازاریابی و تبلیغات پزشکی را به شکل اصولی اجرا کنند.  در غیر این صورت ممکن است پزشکانی را مشاهده کنند که کمتر از آنها توانایی و مهارت دارند اما تعداد بیمارانشان  بسیار بیشتر از آنها است.

بیشتر بخوانید  CRM و کاربرد آن در پزشکی
admin
admin

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا